volný přepis přednášky z Akiconu 2007, Praha

Poctivá AMV

Přednášející autoři: Hejty, W.ota.N
Spolupracovníci: Jarník, Lišák, Viki
Anotace:
Zveme vás na poznávací zájezd po významných AMV památkách napříč časem. Odborně vyškolení průvodci zajištěni.
Cena: ZDARMA!

Úvod

Čtenářům tohoto článku asi netřeba vysvětlovat, co znamená zkratka AMV. Pokud sem přeci jenom zavítá někdo neznalý, tady najde vše potřebné.

Proč 'Poctivá'? Jistě se vám už stalo, že jste se dívali na nějaký film, seriál nebo klip a po shlédnutí jste si pomysleli, že to byla naprostá ztráta času, že jste byli vlastně okradeni. Díla, která vám toto způsobí, lze označit za nepoctivá a s velkou pravděpodobností jim v budoucnu již nebudete věnovat pozornost.

Naše přednáška vám chtěla ukázat několik AMV, která naopak poctivá, alespoň podle našeho mínění, jsou. Vybrali jsme přibližně 50 videí, která jsme považovali za zajímavá, tento seznam jsme protřídili a nakonec nám zbylo 15 AMV, která vám tu chceme představit. Videa jsme seřadili chronologicky, takže budeme cestovat časem zhruba po minulém čtvrtstoletí.

Je samozřejmě těžké trefit se do vkusu každého jednotlivce, ale snažili jsme se vybrat videa, která lze, do určité míry, objektivně označit za dobrá ať už díky technickému zpracování, invenci nebo stavbě příběhu.

Daicon IV

Hejty

Youtube | torrent
Naše cestování časem jsme začali v roce 1983. Jako opening této přednášky jsme si dovolili použít otvírací video ze čtvrtého ročníku japonského Sci-Fi conu jménem Daicon. Má jej na svědomí studio "Daicon Film" tvořené čtyřmi studenty, kteří vše sami naanimovali a natočili na 8mm kameru. Jedná se o jejich - zřejmě - druhý počin, první věc byl opening téhož conu o rok dříve. Toto studio se časem přejmenovalo na Gainax a stalo se mnohem slavnějším, nicméně postava "bunny girl" létající vzduchem jej i nadále provázela, takže se s podobnými věcmi setkáme i v jejich dalších počinech. Nás jako AMVčkaře ovlivnili hlavně představou, že je možné tvořit animované klipy na kradenou hudbu, neboť poplatky za použitou skladbu nikdy nezaplatili, ač jej vydali na DVD. Nicméně získat toto video v nějaké slušné kvalitě je problematické, a proto muselo být pro účely této přednášky restaurováno.

Věřte, že o Gainaxu i jeho tvorbě ještě dnes uslyšíme.

Shrnutí let 1983-1999

Wotan

O čem toho ovšem moc neuslyšíme, jsou AMV starší 17 let. Po Daiconu, kterému je letos 24 roků, zeje historie AMV ještě několik let prázdnotou a sporadické pokusy o editaci jsou většinou nemastné neslané. Není se čemu divit, představte si, že střiháte hudební klip na dvou videorekordérech, a předpokládám, že pochopíte, proč jsou osmdesátá a devadesátá léta miulého století na AMV skoupá. Větší nárůst počtu AMV přichází až koncem 90. let, některé kusy stojí za to vidět, ovšem většinu dnešních diváků asi nezaujmou. Nechme tedy minulé století minulému století a vrhněme se společně s Hejtym vstříc novému tisíciletí.

Caffeine Encomnium

Hejty

Jak jsme zmínili, další videa budou již podstatně mladší. Věc, která přichází nyní, je jedno z posledních děl, které nastříhala jedna z nejvýznamnějších osobností raného období AMV, jménem Kevin Caldwell.
Lidé ještě neměli takové prostředky k vyjádření a museli si vystačit s tím, co jim dávalo zdrojové video. Proto si v následující ukázce dávejte zvláštní pozor na toto: Jak stříhá, kdy co střihne, jaký záběr se vyskytne na jaký zvuk a jaký to má význam v kontextu. I když zde nejsou žádné efekty, jak je známe dnes, je toto video evidentně pracné a fungující.

Kevin Caldwell - Caffeine Encomnium 2000

Znovu můžeme jen opakovat, co jsme uvedli před chvilkou, autor nemohl nic jiného než zkoušet najít správný záběr na správný zvuk a dařilo se mu to. Na divoké zvuky je divoká choreografie, rychlé pohyby při rychlé hudbě a údery kladivem na "beaty". Když má daný úsek hudby pointu, má ji i video. Toto AMV vyhrálo první ceny v kategoriích komedie, kreativní a editace na Anime Expu 2000 a byly to poslední ceny, které Kevin Caldwell vyhrál. Po této akci odešel z veřejného života, přestal stříhat videa a začal se chovat jako "obyčejný člověk".

Sappy Self-Indulgence

Wotan

Opusťme ovšem hyperaktivní mladou slečnu, kterou pan Caldwell nutil tančit na zběsilou předehru k opeře William Tell, a přesuňme se o dva roky dále. Poněkud se zklidníme a vypůjčíme si hudbu z pokleslejšího žánru jménem muzikál. Muzikály samy o sobě jsou vlastně obrazy sladěnými s hudbou, čili se přirozeně nabízejí jako inspirace pro tvorbu AMV. V následujícím videu je použita hudba z filmového muzikálu Moulin Rouge. Upozorňuji, že slabší povahy by si měly připravit kapesníky, protože se jedná o AMV romantické a velmi dojemné.

Kusoyaro - Sappy Self-Indulgence 2002

AMV mohou mít různý děj, v druhém videu nám Kevin Caldwell předvedl, jak lze rozpohybovat postavy do hudby beze slov, kdežto Kusoyaro (autor tohoto videa) jde na věc úplně z druhé strany. Rozhodl se, že vybrané záběry budou co nejlépe korespondovat s textem písně. Je možné, že by v některém delším seriálu sehnal dostatek materiálu, ale je to dosti nepravděpodobné. Proto, jak jste jistě postřehli, použil záběry z celé řady různých romantických anime. V dnešní době jsou vícezdrojová AMV velmi častá, ale v době vzniku Sappy Self Indulgence ještě nebylo jednoduché sehnat více anime, jejichž rozměry a kvalita se hodily k sestřihání AMV. Proto ještě nelze tomuto dílu vyčítat místy špatnou kvalitu obrazu a je třeba se soustředit jen a jen na vyprávění příběhu. A ten se, myslím, autorovi vyvedl znamenitě. Postavy vypadají, že opravdu prožívají to, co zpívají, a to především díky velmi dobře zvládnuté synchronizaci rtů s texty skladby (této technice se říká lipsync a ještě se k ní v tomto článku dostaneme).

Shameless Rock Video

Hejty

Zapomeňte na vše, co jste doteď viděli. Následující videa už využívají možnosti, které tvorba na počítači poskytuje. To, co uvidíte nyní, je jedno ze "sporných videí", které někteří milují a jiní nenávidí. Mohl bych vás požádat, abyste sledovali, jak autor reaguje na "nepoužitelné" zvuky elektrické kytary, ale nemá to cenu, protože pokud jste toto video už viděli, jistě jej znáte nazpaměť. A pokud jej uvidíte poprvé, budete mít jiné starosti. Jen bych rád poprosil lidi s jemným sluchem a nechutí k rámusu, aby si nestyděli zakrýt uši. A lidi s citlivou povahou, aby radši zavřeli oči.

AbsoluteDestiny - Shameless Rock Video 2002

Pokud jste při sledování nabyli dojmu, že autor byl feťák nebo šílenec, gratuluji vám k výbornému úsudku, Ian Roberts se živí jako učitel. Toto video nastříhal v roce 2002. Pro nás je zajímavé, že se zde autor přestal řídit obrazem. Už nemusel. Ruku na srdce, jak jinak reagovat na ty "šílené" zvuky, které se chvílemi linou z repráčků. I když to, co vidíte, vypadá samo o sobě nemožně, jako celek to funguje skvěle, a to je jediný účel tohoto AMV. Na detailech nezáleží, celek je víc než součet kousků. Autor s přezdívkou "AbsolutDestiny" je dodnes jednou z nejvýznamnějších osobností světa AMV, a i když už dva roky nestříhá, dodnes figuruje na čelních místech v hodnocení za pomoc a podporu začátečníkům.

animemusicvideos.org

Wotan

Nyní přejdeme do roku 2003, který byl, co se tvorby AMV týče, přelomový. Tento rok má totiž na kontě jedno z videí, která jsou i přes své stáří dodnes považována za etalony dobrého AMV. Když už mluvím o etalonech, nelze se nezmínit o tom, jak vlastně takové AMVčko získává nehynoucí slávu.

Pokud se vám podaří vytvořit AMV a jste s ním spokojeni, je pochopitelné, že byste chtěli, aby ho vidělo co možná nejvíce lidí. V dnešní internetové době stačí vybrat vhodný server a o publicitu je postaráno.

Největším serverem, který se zabývá shromažďováním AMV z celého světa, je animemusicvideos.org (zkráceně AMV.org). V současné době je na něm zaregistrováno přes 100 tisíc AMV od 40 tisíc autorů. Na serveru si každý autor může založit profil a v něm prezentovat svá díla více než sedmistům tisícům ostatních uživatelů, kteří mají možnost shlédnutá AMV hodnotit.

Z takových hodnocení jsou pak sestavovány různé žebříčky, a když se vaše AMV vyšplhá do první stovky na některém z nich, je už opravdu co slavit a můžete si být jisti tím, že je pouštěno na akcích po celém světě.

Euphoria

Wotan

Vraťme se ale k promítání. Jak už jsem říkal, rok 2003 byl významný, a ačkoliv ne všichni mají následující AMV rádi, většina fanoušků AMV se shodne na tom, že se jedná o dílo výjimečné. Uvolněte se, nechte se obklopit hudbou a žasněte.

Koopiskeva - Euphoria 2003

Euphoria se vyznačuje velmi osobitou prací s video stopou. Obsahuje jen zlomky vteřin, kdy je obraz ponechán v původním stavu, a drtivou většinu času se video tak jakoby vlní a tetelí kolem hudby. Ať už máte názor jakýkoliv, zkuste si představit, kolik práce musel zabrat výběr vhodných záběrů, jejich následná dekompozice a rozhýbání jednotlivých fragmentů tak, aby vše dobře fungovalo. Toto jistě není video, které ochutnáte poprvé a hned pochopíte, co vše se v něm skrývá, ale jako s dobrým vínem s ním zatočíte ve skleničce, přičichnete a zkusíte to znova. Nechci vám ho však vnucovat, jen ještě poznamenám, že Euphoria a její efekty se staly vzorem, ke kterému se snaží mnoho dnešních autorů alespoň přiblížit, a díky tomu považuji rok 2003 za start nové éry AMV, která trvá dodnes.

I Wish I Was A Lesbian

Hejty

Náš oblíbený učitel AbsolutDestiny se vrací, a tentokráte úplně jinak. Už v jeho předchozím představovaném videu jsme mohli zaznamenat určitou nadsázku a nadhled, ale toto video je vysloveně komediální. A proto vás nyní naopak poprosím, abyste si uši ani oči nezakrývali a snažili se co nejlépe pochytit slova i vtipy.

AbsoluteDestiny - I Wish I Was A Lesbian 2003

Mohli jsme si všimnout, že oproti minule se tvůrce uklidnil, použil audio s důrazem spíše na slova a celkové vizuální ztvárnění je také podstatně méně agresivní. Též jsou tu různé hravé vtípky, například zobrazení názvu AMV pomocí obrazu z jednoho anime promítnutého do robota z anime dalšího, popřípadě pouštění pohybu postavy pozpátku, čímž změnil celé vyznění scény. Také je třeba zmínit využívání techniky zvané LipSync, čili úpravy pohybů úst postavy, jako by mluvila a zpívala audio stopu. To je nezbytné, pokud nechceme, aby se nám obraz se zvukem pral - pokud postavy plácají něco jiného než zpěvák - ale naopak chceme více přiblížit obě základní složky - obraz i zvuk - a tím zvětšit požitek z videa.

Image

Wotan

Nyní vstupujeme do roku 2004 a čeká nás další efektové AMV. Ti z vás, kdo viděli seriál Which Hunter Robin, si možná vzpomenou na vcelku zvláštní pochmurnou atmosféru, kterou bylo toto anime prostoupeno. Myslím, že autorovi následujícího AMV se zmíněnou atmosféru podařilo velmi dobře vystihnout, a vzniklo pozoruhodné, melancholicky hravé AMV. Nu, posuďte sami.

fal-79D37 - Image 2004

Všimli jste si, jak autor zcela přirozeně mění celé scény, do kterých jsou zasazeny postavy, a jak k tomu využívá efektů? Jde o úplně jiné hrátky s obrazem, než jakými nás před chvílí ohromoval Koopiskeva ve své Euphorii. Jeho efekty bych nazval bez jakéhokoliv nádechu pejorativnosti "prvoplánovými", kdežto Falloutova práce je daleko uhlazenější, více si vychutnává práci s většími celky obrazu a nechává místo detailním záběrům postav. Tímto se trochu podobá Absolutově Shameless Rock Videu, které jsme pouštěli před Euphorií, ale Absolutovo video je příliš zbrklé, stejně jako hudba, na kterou je nastříháno.

V Image si autor dovolil reagovat na skoro neslyšitelné, a přitom velmi podstatné prvky hudby a celé video tím působí nenásilně, což mezi AMV není nijak obvyklé.

Co ovšem je v AMV obvyklejší, než byste možná čekali, je slovo Gainax...

Bouncing Through The Years

Hejty

Na začátku jsme si slíbili, že se vrátíme, a už je to tady. Z předchozích sedmi videí obsahovaly čtyři kousky alespoň pár záběrů z dílny studia Gainax. - A jedno z dalších bylo na anime známé jako "trošku jiná" kopie jejich díla. V právě předvedeném období patřila jejich anime mezi jedny z nejpoužívanějších k tvorbě AMV. A i dnes leckterý úchyl sáhne po jejich tvorbě, když se chce realizovat. To, co uvidíme nyní, je taková pocta Gainaxu, kterou nastříhal Ashyukun. Schválně si zkuste počítat, kolik videí jste viděli a kolik alespoň poznali.

Ashyukun - Bouncing Through The Years 2005

Už to, že někomu stojí za takovéto pocty, jistě vypovídá o významu tohoto dnes už upadajícího studia. Samotné AMV není přímo vrcholem invence, prostě poctivě odvedená řemeslná práce. Ale musíme ocenit ten dech věků dávno minulých, kdy animátoři dělali svou poctivou práci. A taky musíme ocenit tehdejší scénáristy, když vynalézali dnes už profláklé triky, jak nacpat co nejvíc pantyshotů do scény, kde jsou všechny ženy v kosmickém skafandru. To je odkaz studia Gainax. Takže pro zajímavost, je tu někdo, kdo z poznal všechna anime, co se tam mihla? A někdo kdo je všechna viděl?

No, dál už tady moc gainaxáren neuvidíme, nicméně když budete pozorní, můžete si udělat ještě pár zářezů.

True Fiction

Wotan

Pokud někdo z vás očekává, že nyní se opět vrátíme k efektům, dělá dobře. Jsme v roce 2005 a za rohem už čeká současnost. Internet je stále rychlejší, tím pádem přestává být problém se stahováním kvalitních zdrojů a začínají se pomalu objevovat AMV, která si nekladou jiný cíl než diváka omráčit vizuální opulentností. Některým se to daří méně, jiným více. Zkuste si tipnout, kam řadím následující AMV jménem True fiction....

Metro - True fiction 2005

Toto AMV se jistě potácí někde na hranici, za níž už jsou jen díla mnou osobně označovaná za efektovou pornografii. Naštěstí je ale stále ještě cudné a můžeme vám na něm ukázat, že tvůrcům AMV již nestačily pouhé 2 rozměry, a tudíž začali okupovat i rozměr třetí. Zní to zvláštně, mluvíme-li o anime, které je vlastně z velké části jen 2D animací, ale jak patrno, není to nemožné. Správným zakomponováním obrazů do perspektivy lze oživit jinak nudné záběry a mnohokrát divák ani nepostřehne, že se jedná o efekt. Další zajímavostí, které jste si možná všimli, je neúcta k barevnosti předlohy. Autor si dobarvuje, zabarvuje a přebarvuje zdrojová videa tak, aby barevně sladil záběry ze zcela rozdílných seriálů, a divák většinou ani změnu zdroje nepostřehne. Opět je to technika dnes zhusta využívaná, ale ne každý má cit pro barvy jako autor True fiction, které je, dle mého názoru, příkladem skvěle zvládnutého AMV s cílem ohromit diváka.

Nechme ovšem toto sebevědomím hýřící AMV svému osudu a posuňme se o pár kroků dále.

Sleepless

Wotan

Ocitáme se v roce 2006, který již lze považovat za současnost. Zlepšují se profesionální střihací programy a autoři AMV se z nich snaží vyždímat maximum. Ne všichni se ovšem vydávají cestou vizuálních orgií a stále existuje nemálo AMV stavějících jen na prostém střihu. Pokud bychom předchozí klip přirovnali k sebevědomému svalnatému muži, následující AMV by mohlo být označeno za velmi zajímavou, útlou slečnu. Možná to bude tím, že je dílem paní nebo slečny skrývající se pod přezdívkou Arigatomina. AMV se jmenuje Sleepless a lidem, kteří jsou, tak jako já, náchylní k různým závislostem, bych doporučil se na toto video nedívat, protože ho považuji za značně návykové.

Arigatomina - Sleepless 2006

Jak jste jistě postřehli, Sleepless je velice krátkým AMV. Je to dobře, protože udržet pozornost moderního diváka, zhýčkaného všelijakými vizuálními kouzly, je velmi těžké. Autorka skvěle využívá výrazné rytmiky skladby a krátkými, postupně se objevujícími střihy se stará o to, aby AMV nebylo nudné. Čím se toto AMV odlišuje od všech předchozích, je použití statických obrázků z mangy. Asi jste si všimli, že ani jeden záběr, který stavěl právě na manga obrazech, nebyl úplně nehybný. Používání manga obrazů není neobvyklé, ale vždy jsou tyto obrazy použity v nějakých dynamických efektech nebo s nimi autoři alespoň hýbou, tak jak tomu bylo i v tomto klipu. Pokud se k němu někdy vrátíte, zkuste si představit, jak by vypadalo, kdyby manga záběry byly naprosto nehybné, předpokládám, že dospějete ke stejnému závěru jako já, byla by to nuda. Ještě bych dodal, že jsem opravdu rád, že i v dnešní "efektové" době existují zajímavá videa stavějící jen (nebo především) na střihu a vzápětí vám nabídnu ještě jedno další.

Hold Me Now

Wotan

Tady si dovolím být trochu osobní a přiznám se, že následující AMV v současné době považuji za to nejlepší, co jsem měl možnost vidět, a to přesto, že jsem neviděl anime, ze kterého je nastřihané, a nerozumím textu skladby. Uvidíme totiž záběry z anime "Princess Tutu" a zazní nám tu, ne úplně libozvučná, švédština.

alkampfer81 - Hold Me Now 2006

Zcela neprofesionálně musím doznat, že nejsem schopen říci, proč považuji toto AMV za skvělé. Je to práce s barvami, s rytmem, nebo samotná kompozice záběrů? Nevím. Ovšem to, že některé AMV si oblíbil Wotan, ještě neznamená, že bychom vám ho tu měli pouštět. Důvodem toho, proč jsme ho sem zařadili, je jeho přístup k vyprávění příběhu. Sám autor označuje toto dílo za "shrnutí Princess Tutu ve třech minutách." Tento přístup je při vytváření AMV vcelku běžný. Prostě jen vezmete příběh z anime a sestříháte ho na nějakou píseň. Ačkoli to zní velmi jednoduše, drtivá většina autorů vyhoří, protože většinou nemají dostatečný hudební přehled a sáhnou po nevhodné skladbě, nebo nejsou schopni atraktivně vybraný příběh převyprávět. Každopádně převzetí již hotové příběhové linie je jistým ulehčením si práce a existují autoři, kteří se s tím nespokojí. Příklad takového AMV si ukážeme vzápětí.

Reflections

Wotan

Pokud jste byli na Animefestu a zavítali jste na Vikiinu přednášku o AMV, budete asi následující video znát. Viki ho totiž pouštěla jako příklad videa, pro které si autor vymyslel vlastní příběh. Jedná se o AMV, které v letošním kole o nejlepší AMV roku na AMV.org vyhrálo v několika kategoriích, a to zcela po právu.

ukms - Reflections 2006

Je neuvěřitelné, kam až jsou autoři schopni zajít na cestě za svým vysněným AMV. Reflections jsou nastříhány ze dvou anime (Haibane Renmei, Kimi ga nozomu eien) a záběry jsou tak dobře vybrány a upraveny, že si toho člověk na první pohled ani nevšimne. Efekty nijak neruší, naopak skvěle dokreslují atmosféru celého AMV. Co dodat? Doufám, že takto puntičkářsky vytvořených AMV bude v budoucnu přibývat, protože vždy je radost dívat se na klip, za kterým je spousta dokonale odvedené práce.

Stop Watching Anime and Go Outside!

Hejty

Pokud jste v předchozím Wotanově sólo bloku dospěli k názoru, že nám došly význačné osobnosti, tak vás teď vyvedeme z omylu. Doki Doki je jednou z nejprofláklejších osobností a DanQ mu na Akiconu 2007 dokonce věnoval vlastní promítací blok. To my ovšem v době přípravy této přednášky netušili a vytáhli si jeho klip, který ve zmíněné soutěži AMV.org vyhrál ceny v kategoriích Lipsync a komediie. Doki se vyznačuje sklonem k nadsázce a z jeho 43 videí je, pokud vím, naprostá většina spíše odlehčená, nebraná vážně a vtipná v rámci možností, my si teď pustíme jeho příběhovku se sociálním podtextem.

dokidoki - Stop Watching Anime and Go Outside! 2006

Toto video, jak jste si mohli všimnout, je typickým zástupcem komediálních videí s důrazem na text. Zvuková stopa zde řídí celé video i celkové vyznění. Efekty jsou omezené jednak na jednoduché vtípky, které mají pobavit a zabránit případné nudě (například fotomontáž ZOO) a jednak tam jsou efekty nezbytné pro vyprávění příběhu, například skloubení postavy z Azumangy a z Genšinkena.

Tvorba takovýchto věcí není nutně náročná po technické stránce, o tom, jaké nároky klade na smysl pro humor a kreativitu, se vedou spory. Použití takto "výrazné" skladby vám hodně ulehčí výběry záběrů, ale nesmíte jí nikdy odporovat. Autor nemusí nutně vybírat humornou skladbu, vystačíte si s tím, že na hlavu postavíte něco hodně známého, jak, myslím, mohu říci z vlastní zkušenosti. Taky bych rád dodal, že česká hudba se podle mne k těmto AMV hodně hodí, i když to je možná jen proto, že diváci snadno rozumí textu.

Ordained From Above

Hejty

A jelikož na mne vyšlo šťastné třinácté video, střihnu si teď i fádní čtrnáctku. V AMV existuje mnoho žánrů, a teď nakousneme několik dalších, shodou okolností nám k tomu pomůže vítěz v kategoriích zábavné, instrumentální a trailer. Zvláštní je, že ačkoliv se neuvěřitelně liší od předchozího, jsou zde určité spojitosti. A totiž slušný výskyt různých žertíků a fórků. Chce k tomu něco říci kolega?

(Wotan: Nevím, co je na něm vtipného? Jednoznačně je to skvělé video, ale nikdo ho nepochopil, včetně samotného autora. Takže bych chtěl upozornit, že následující video není vtipné, ať už si zbytek světa říká co chce.'')

Inertia - Ordained From Above 2006

K tomuto videu bych si chtěl nejprve chtěl odbýt komentář k efektům a střihu: Efekty jsou ze stejné kategorie jako v předchozím videu, prostě takové, jaké jsou nutné, nekladou si nároky na Oscara, i když přeci jen vypadají věrohodněji. Jako bonus se zde míhaly různé glosující texty, komentující těžký život AMVčkařů. Střih je též podřízen účelu, je přesně takový, jaký být musí. Otázkou ovšem zůstává, kdo je divák? Kdo pochopí vtípky o kreativitě a výdrži? Především lidé, kteří se kolem AMV sami motají.

Světová AMV komunita

Hejty

Už výše jsme se zmínili o stránkách AMV.org, které organizují vlastní soutěž, jsou tam nějaké žebříčky, návody a hodně videí ke stažení. Ale za tvorbou AMV stojí hlavně živí lidé. Takže třeba v Chicagu stříhají asiaté (to je ten člověk co udělal Euphorii) v Británií stříhají učitelé (to je ten člověk... však víte) a vlastní AMV komunitu má i namrzlé Finsko.

Domácí AMV komunita

Wotan

A když mohou mít svou AMV komunitu polární medvědi, můžeme ji mít i my. V posledních pár letech se nám česká AMV komunita rozrůstá, každý rok spolu nesmiřitelně bojujeme o plyšováho Totora a v dobách míru sobě poskytujeme dobré rady.

Skittles

Hejty

Zamýšleli jste se někdy nad významem hudby pro AMV? Pokud někdo použije skladbu, kterou shodou okolností máme rádi, vetšinou se zvedne i naše mínění o celém AMV. Je to trochu nefér k autorovi videa, protože neoceníme to, co umí, to, co udělal, ani jak to udělal, ale písničku, kterou udělal někdo jiný. Výjimkou jsou samozřejmě neuvěřitelně špatné klipy, kdy je naopak použití dobré skladby přitěžující okolností, ale takové video by se nám nelíbilo tak jako tak. A stejně to platí i pro užité anime. Na druhou stranu můžeme říci, že pokud se vám líbí AMV na hudbu, které byste se většinou vyhnuli, a na sérii, kterou neznáte, něco na něm asi bude. A přesně to je můj vztah k následujícímu videu, polobůh, který jej devět měsíců dělal, odvedl ohromný kus práce. Pokud jste před chvílí, když se tu psalo o žebříčcích z AMV.org, nabyli dojmu, že jeden chybí - respektive je zastaralý - měli jste pravdu, úmyslně jsme zatajili ten, kde nebyla na prvním místě Euphoria, je tam totiž následující video - i když od stejného autora. Toto video bylo dokončeno až letos a z toho samozřejmě plyne jediné - je na Haruhi.

Koopiskeva - Skittles 2007

Takže takto vypadá současnost AMV, a na to, jestli je to dobře nebo špatně, si musíme odpovědět každý sám.

Závěr

Nyní máme všechna videa za sebou a je na vás posoudit, zda si naše přednáška zaslouží označení "poctivá". Doufáme, že vás alepoň některá z prezentovaných AMV zaujala stejně jako nás a odnesete si když ne námět na přemýšlení, tak alespoň pozitivní zážitek.