Doporučená literatura

Nebudeme si nalhávat, že by o AMV vycházely tuny publikací. Při tvorbě AMV ale často využijeme techniky, které používají filmaři (rozuměj: ti živí lidé, kteří se podílejí na výrobě filmů, ve kterých hrají jiní živí lidé) - a tady už jsou knihovny i knihkupectví poměrně dobrým zdrojem. Kam tedy sáhnout pro pomoc?

Papír

Monaco, James: Jak číst film, Praha, Albatros 2006
Velmi obsáhlá populárně naučná publikace o všem, co souvisí s filmem (historie, technologie, filmová teorie...). Doporučeno zejména nadšencům, kteří mají zájem o ucelený pohled na filmařinu. Informace přímo využitelné pro tvorbu AMV (práce s kamerou, střih) obsahuje kniha okrajově. Pozor! Publikace má 740 stran - do knihovny či knihkupectví si vezměte batoh.

Valušiak, Josef: Základy střihové skladby, Praha, skripta FAMU, 1. vydání 1976
Ve skriptech jsou shrnuta základní pravidla střihu. Je třeba brát v úvahu, že skripta jsou určena pro tvůrce hraných filmů - střihové techniky se ale dají dobře použít i při střihu AMV.

Bernard, Jan; Frýdová, Pavla: Malý labyrint filmu, Praha, Albatros 1988
Slovníkovou formou zpracovaná publikace, která obsahuje hesla z historie i součastnosti filmu. Mezi tisícovkou hesel je možné najít i užitečné informace o filmových vyjadřovacích prostředcích, je ale třeba značné trpělivosti. 510 stran je další argument proti.

Bordwell, David; Thompson, Kristin: Film Art: An Introduction, New York, McGraw-Hill 2004
530 stran tenkého papíru v brožované vazbě ve formátu A4 se 1) dá unést bez větších obtíží a 2) obsahuje množství čtivou formou podaných informací o historii, žánrech a především o výrobě filmu. 50 stran je věnováno střihu, další rozsáhlá část pak kamerovým technikám. I u této knihy je ale třeba počítat s tím, že není primárně věnovaná tvůrcům AMV (a screenshoty z Bambiho to nezachrání). Jediná špatná zpráva - nikdy nevyšel český překlad.

Novotný, David Jan: Chcete psát scénář?, skripta FAMU, 2000
Dobrý základ pro všechny vypravěče filmových příběhů.

Tekutý krystal

Yale Film Studies - http://classes.yale.edu/film-analysis/index.htm
Webové stránky shrnující základní pojmy filmové teorie. Vše je doplněno množstvím ukázek (obrazových i filmových). Zajímavá volba pro ty, kteří raději klikají než listují.