Autorem textu je Hejty

Úprava poměru stran

Varování: Tento článek předpokládá znalost základních matematických pojmů, jako je násobení a dělení. Pokud někdo tyto prvky neovládá a odmítá se je naučit, technicky náročná činnost, jako střih AMV, pro něj není vhodná.

Teorie: Obraz na počítači bývá popsán pomocí barvy jednotlivých bodů v mřížce. Má-li mřížka stejný počet řádků jako sloupců a má-li čtvercové body, má poměr stran 1:1. Ve většině případů se ale setkáme s tím, že má poměr 4:3 nebo 16:9.

Pokud máte video 4:3, znamená to, že při správném zobrazení na počítači bude mít obraz poměr výšky k šířce 4/3. Výšku obrazu můžete rozdělit na tři dílky a šířku na čtyři úplně stejné dílky. Například video s rozlišením 640 x 480 má poměr stran 4:3. ( 4*160 : 3*160 = 4:3 ).

Protože ne vždy mají body obrazu (pixely) čtvercový tvar, při špatném převodu obrazu mohou vzniknout takovéto chyby: (Klikněte pro zvětšení)

Běžně
Správně:Špatně
A teoreticky i:
Správně:Špatně

Jak najít správný poměr: Nejsnadněji citem. Pokud máte dojem, že ty tváře jsou nějaké protáhlé nebo že měsíc nápadně připomíná vajíčko, pravděpodobně máte špatný poměr stran. V tom případě sáhněte po nějakém programu, který jej umí měnit (např. Avidemux nebo VirtualDub), a experimentujte se správným poměrem. Většinou je poměr seriálů 4:3, filmů 16:9 a občas i více. Nebojte se použít mozek. : ) Nástroj pro změnu velikosti a poměru stran se většinou jmenuje "resize", a v programech bývá zařazený do kategorie "filtry".

Nezáleží na tom, zda se trefíte na pixel přesně, protože pak budete muset výsledek stejně zaokrouhlit na sudá čísla, nebo ještě lépe na čísla dělitelná osmi nebo šestnácti. Hlavní je, aby výsledek vypadal přirozeně, a nezapomeňte, že v anime mají postavy stejně těžce zkreslené proporce.

Co s tím:

  • Buď můžete překódovat celé video, za cenu ztráty kvality, ale je to bezpečnější.
  • Nebo můžete v závěru při enkódování AMV nastavit, aby se změnil poměr stran pixelu (umí to například Xvid).

Slovníček