autorem je Ujstin

Jak stříhat v Adobe Premiere Pro

1) První krok je podobný jako u většiny ostatních střihových programů. Zdrojové video (seriál, film) předstříháte na menší kousky. Má to několik výhod. První z nich je přehlednost, nic vám nebrání po důkladném naplánování vašeho AMV udělat jednoduchou adresářovou strukturu. Například ve složce Detaily budou opravdu jen Detaily hlavních postav. Ve složce Battle zase naopak akční souboje a nakonec ve složce ART, malebné scény zapadajícího a vycházejícího slunce či jiné podobně laděné scény. Druhá výhoda plyne z toho, že některé programy (Premiéra zvlášť) špatně pracují s většími kusy videa. Vhodný software na přestříhání je program Virtual Dub. Ještě než začnete, nezapomeňte při mezistřihu používat neztrátové kodeky!

2) Druhý krok je import dat (přestříhaného zdrojového videa) do programu. To uděláte velice lehce. Pracovní plocha Adobe Premiere Pro je rozdělena na několik základních částí (viz obrázek). Vlevo nahoře je okno "Project" (číslo 1 na obrázku), sem se vkládají veškeré materiály, se kterými budete pracovat (hlavně jde o hudbu, obrázky a video). Dále tam lze umístit Biny (jiný termín pro adresář). Tím pádem můžeme organizovat data i přímo v samotném rozhraní programu (rozhodně doporučuji používat, zlepší se vám rychlost a produktivita práce). Vkládání probíhá následovně: uděláte dvojklik na neobsazený čtvereček a otevře se vám dialog pro vkládání. Pomocí procházení vaší adresářové struktury si najdete, co potřebujete, a označíte všechno, co chcete vložit. Lze přepínat mezi seznamovým zobrazením a miniaturami. Přepíná se pomocí tlačítek vlevo dole v okně Projekt (červený kroužek).

3) Třetí krok je vkládání videa do časových os, tzv. Timelines. Časová osa se v Adobe Premiere Pro zobrazuje v dolním okně (na obrázku číslo 3). Video, hudbu či cokoli, co potřebujete, do ní dostanete pouhým přetáhnutím z okna Projekt do příslušné stopy. Například video můžete umístit jen do videostopy, a hudbu zase jen do audiostopy.

4) Samotný střih se provádí v časové ose, kde jsou jednotlivá vložená videa. Jejich řazením za sebe, změnami velikosti a přidáváním efektů dosahujeme změny obrazu tak, aby odpovídal hudbě. V časové ose se pohybujete pomocí slidebaru. Na obrázku je to ta červená svislá linie zakončená modrou šipkou. Horní pravé okno nazýváme Monitor (na obrázku číslo 2) a ten zobrazuje ve své pravé části právě to místo, na které ukazuje slidebar.

5) Export videa. Nejdřív zkontrolujeme celou naši práci (v Monitoru je několik tlačítek na přehrávání). Když jsme s výsledkem spokojeni, klikneme na záložku FILE>EXPORT>ADOBE MEDIA ENCODER (pozor, toto lze udělat jen tehdy, pokud máme aktivní okno Timeline – neboli časovou osu s naší prací). Pak vybereme formát MPEG2 a dáme OK. Dále postupujeme podle pokynů. Hlavní okno MEDIA ENCODERU má mnoho nastavení jak pro video, tak pro zvuk. Jde převážně o kvalitu obrazu a to, jak bude výsledné video velké. Zkuste si s nastavením vyhrát a vyrenderovat několik zkušebních videí, než najdete svoje optimální nastavení. Více o této tématice najdete v sekci Kódování.