From AMV.cz

AMV-Tvůrce-Prezentace: Jak udělat dojem

autorem textu je Wotan

Jak udělat dojem

V dobách před pěti až deseti lety, kdy svět ještě nebyl zahlcen obrovským množstvím AMV, bylo každé nové video spojující hudbu a střihy z nějakeho anime přijímáno zcela nekriticky. Kvalita tehdejších zdrojů nebyla oslnivá, a tudíž ani nebylo možno autorům AMV vytýkat technické nedostatky jejich děl. Ovšem v dnešní době, kdy je na AMV.org registrováno více než 110 tisíc AMV a denně přibývají další desítky, diváky jen tak nějaké zhudebnělé obrázky neoslní. Jak tedy vypravit vaše AMV na jeho cestu do světa?

Obraz

Nespokojte se jen tak s nějakým zdrojem, nespěchejte a věnujte čas hledání videa v kvalitě, která vás uspokojí.

Rozlišení

Dnes již jistě neuděláte díru do světa s videem, které má šířku 320 a výšku 240 bodů (320x240). Je smutnou pravdou, že většina serverů streamujících videa (např. Youtube) zmenšuje obraz právě na tuto velikost, ale streamovací servery nejsou zrovna dobrým místem pro prezentaci díla, nad kterým jste strávili několik desítek hodin. Takto malé video se na většině dnešních monitorů nebo projektorů příliš "roztáhne" a zážitek je rušen obrazovými artefakty, které takové "roztažení" vytvoří.

Stále běžně využívaným rozlišením je 640x480, protože tyto rozměry má mnoho anime starších ročníků.

V poslední době se rozmáhají různá širokoúhlá rozlišení, jejichž poměry stran bývají někdy vcelku bizarní. Zatím platí, že co má výšku alespoň 360 bodů, je rozumně použitelné pro nastříhání kvalitního videa.

Ovšem i zde je třeba pamatovat na to, že všeho moc škodí. Pokud vaše video bude mít nějaké astronomické rozměry, připravte se na to, že si ho mnoho lidí neprohlédne, protože nebudou mít dostatečně silný počítač, který by zvládnul plynule vykreslit tak velké snímky.

Rozumné rozměry AMV současnosti jsou:

Titulky a loga televizních společností

Ve chvíli, kdy zjistíte, že ve scéně, kterou chcete použít do vašeho AMV, jsou titulky nebo logo nějaké televizní společnosti, zamyslete se nad tím, jestli by nebylo lepší sehnat si jinou verzi stříhaného anime. V mnoha případech taková verze sehnatelná bude a vy budete moci v klidu použít kýžený zaběr.

Nejenže v dnešní době jsou titulky a loga v obraze považovány za projev amaterismu, ale navíc tyto nechtěné prvky na sebe strhávají pozornost diváka, a tak ho odvádějí od toho hlavního, čím jste na něj chtěli udělat dojem.

Nezřídka i jeden krátký záběr obsahující nechtěné titulky dokáže naprosto zničit dojem z celého AMV.

Nepatřičné snímky

Buďte pečliví a dokončené AMV si ještě několikrát pozorně projděte. Častým neduhem AMV bývají různé zapomenuté snímky, které rozbíjejí celkovou strukturu videa. Většinou jde o situace, kdy před vámi zamýšleným střihem ještě dojde ke střihu ve zdrojovém videu. Výsledkem je rychlé "přebliknutí" snímků, kterého si někdo vůbec nemusí všimnout, ale pozorně sledující divák ho určitě zaregistruje.

Nenechte jeden jediný snímek zničit vámi pracně budovanou atmosféru.

Zvuk

Pryč už jsou doby, kdy počítače obsahovaly zvukové karty, ze kterých vycházely zvuky simulující sípání těžkého kuřáka telefonujícího z veřejné budky. Dnešní zvukové aparatury jsou vesměs kvalitní, a proto je třeba jim také poskytnout kvalitní data k přehrávání.

Ke komprimaci zvukových stop v AMV se snad nejčastěji používá formát MP3. Mnoho lidí tvrdí, že kvalita 128 kbps (128 kilobitů za vteřinu) je dostačující a použití vyšší kvality je zbytečné, protože už to stejně nikdo nepozná. To v žádné případě není pravda. Každý vnímá hudbu trochu jinak a obecně platí, že žádná MP3 zvuková stopa není dostatečně kvalitní.

Pro potřeby AMV ovšem je MP3 formát zcela dostačující. Podle zkušeností se jeví jako rozumné hodnoty 160 až 224 kbps. Poskytují jak dobrou kvalitu přehrávané zvukové stopy, tak stále ještě neprodukují přiliš mnoho dat, která by zbytečně nafukovala výsledné AMV.

Sebelepší obraz je k ničemu, pokud ho doprovází skřípání polystyrenu.

Nezapomeňte se podepsat

Nestyďte se a podepište se pod své dílo. Pokud nemáte odvahu se podepsat, nezveřejňujte. A když už zveřejňujete, nezapomeňte na autory hudební a obrazové stopy. Přeci jenom prezentujete také jejich díla a je slušnost zmínit, kdo má na svědomí to, co vy jste (jen) použili.

Anonymita není vnímána jako skromnost, ale jako neslušnost.

Obecně

Snažte se do vašeho AMV dostat alespoň nějaký kousek sebe, něco, co vaše dílo oddělí od zbytku světové produkce. Jestliže vás nenapadá nic originálního, buďte alespoň důslední a precizní. Většina AMV je dost lajdácky zpracována, a tudíž každé pečlivě zeditované video vyčnívá nad průměr.

Pokud si moc nevěříte, zamyslete se nad tím, jestli by nebylo dobré vaše nové dílo nejdříve ukázat někomu, jehož úsudku věříte, abyste získali alepoň jeden objektivní názor před tím, než se k vašemu dílu začne vyjadřovat široká (odborná) veřejnost. Nezaujatý pohled na vaše AMV vám může pomoci najít nedostatky, kterých jste si sami nevšimli.

Jestliže vy sami vašemu dílu nevěříte, proč by měli jiní?

Závěr

Svět je plný AMV, to vaše bude jen další kapkou v moři, a proto nečekejte okamžitý úspěch, ale buďte trpěliví. Pokud je vaše dílo kvalitní, své diváky si určitě najde, a pak přijde i chvála, uznání a v těsném závěsu za nimi i motivace do další práce.

Buďte sebekritičtí, ať si zbytečně nezavřete jedním odbytým AMV cestu k úspěchu.

Stránka z http://amv.anime.cz/pmwiki/pmwiki.php/AMV-Tv%c5%afrce-Prezentace/Jak_ud%c4%9blat_dojem
Poslední úprava stránky: 07.05.2009, 00:47