From AMV.cz

AMV-Tvůrce-Provedení-Efekty: Jas & kontrast

autorem je Ujstin

Jas & Kontrast

Základní popis

Jedná se o dvojici hodně známých efektů (anglicky: Brightness & Contrast), které mají při tvorbě AMV svůj nenahraditelný význam. Například lze díky nim udělat světelný přechod (vysvětlím později), nebo opravit některé nedostatky zdrojového videa. Pochopení funkčnosti těchto efektů je tak nutné pro tvorbu technicky správných videí.

Kontrast

Nejdřív si vysvětlíme kontrast. Význam toho slovíčka většina lidí jen tuší. Asi nejednoduší definice je, že se jedná o rozdíl mezi světlem a tmou. Máme kontrastní barvy (černá vs. bílá nebo červena vs. zelená), nebo v přeneseném smyslu dáváme věci tzv. do kontrastu (například poctivě udělané AMV a odfláknuté AMV). My se budeme věnovat prvnímu použití, tudíž správnému použití tmy a světla. Obecně platí, že moc tmavé záběry jsou nezřetelné a divák se v nich špatně orientuje.

(V tomto záběru nakládají zlotřilí ninjové jakési bedny do lodi. Ale to víte jen vy, protože jste ten film x viděli. Normální divák vašeho AMV tyhle znalosti většinou nemá, a protože je záběr příliš tmavý, tak se v něm velice špatně orientuje. Někdo může namítnout, že rychlé AMV na dynamickou hudbu, kde obraz střídá obraz, nemusí dávat smysl. Omyl! AMV stojí na tom, že něco vyprávíte, a každé vyprávění musí být srozumitelné.)



Tím neříkám, že nesmíte používat noční či jinak potemnělé záběry, naopak. Využijete to, co víte o kontrastu.

(Je vám jasný rozdíl mezi tímto a předchozím obrázkem? V tomto obrázku díky kontrastu jasně vystoupila postava hlavního hrdiny. Tudíž snímek je dostatečně vypovídající.)










A co když nutně potřebuji nějaký záběr, ale není dostatečně kontrastní? Tentokrát se o svoje slovo přihlásí efekt Kontrast, kterým můžete daný záběr podstatně vylepšit.

(Ale pozor, ne všechno lze upravováním kontrastu zachránit. Někdy je prostě lepší smířit se s faktem, že daná scéna je nepoužitelná.)

Poslední využití efektu kontrast vidím v drobném sladění jednotlivých videí pocházejících z více zdrojů. Ale to je už opravdu disciplína hodná mistrů a začátečníkům (jako jsem i já) doporučuji nad tímto moc nepřemýšlet, spíš se zaměřit na předchozí dvě použití.

Jas

Druhý efekt je jas. Opět notoricky známý termín, často používaný ve spojitosti s videem. Jde o jednoduché nastavení světelnosti. To znamená, že příliš tmavé obrázky lze přisvětlit a příliš světlé naopak ztmavit. Jako u kontrastu i tady platí známé pravidlo, že všeho moc škodí. Přesvětlené video nevypadá vůbec hezky.

Nastavení v Adobe Premiere Pro

V Adobe Premiere Pro se jas a kontrast nastavuje pomocí efektu jménem: Brightness & Contrast. Opět lze nastavit časový průběh pomocí keyframes (trochu víc o časovém průběhu na stránce věnované efektu: průhlednost). Do jisté míry má efekt kontrast a jas podobné využití. Vybalancováním obou těchto efektů můžeme dosáhnout kýženého výsledku.

Další využití

Další zajímavé použití jasu/kontrastu je světelný přechod. V podstatě jde o to, že provedete střih přes různě rychlé bílé bliknutí. Lze to provést tak, že na konci video segmentu nastavíte krajní hodnoty pro jas a kontrast. U jasu je to plusová hodnota (v Adobe Premiere Pro: +100) a u kontrastu to je záporná (v Adobe Premiere Pro: -100). Nastavení je opět nutné pomocí keyframes, tak aby přechod z normálu do nejexponovanější fáze byl velice rychlý (divák to postřehne pouze jako bliknutí).


Zajímavé odkazy:

Webová míchačka kontrastních barev: ZDE.

(Odkaz vám může posloužit jako návod na to, jak je možné sladit AMV do jedné či více barev - jaké barvy se doplňují a jaké barvy jsou v kontrastu. Ještě si dovolím malou poznámku na konec: Pro to, aby vaše AMV mělo zajímavé barevné sladění, mohou dobře posloužit efekty jako: channel mixer, color balance, color replace atd. K podrobnému vysvětlení těchto efektů se snad časem dostaneme.)

Stránka z http://amv.anime.cz/pmwiki/pmwiki.php/AMV-Tv%c5%afrce-Proveden%c3%ad-Efekty/Jas_amp_kontrast
Poslední úprava stránky: 09.12.2007, 10:50