From AMV.cz

AMV-Tvůrce-Provedení-Efekty: Masky v praxi

autorem článku je Jarník

Masky v praxi

Znáte ten pocit, kdy po usilovném prohledávání celého seriálu konečně najdete přesně ten záběr, který potřebujete? Ale jako na potvoru tam zavazí postava/zvíře/raketoplán, který se vám tam vůbec, ale vůbec nehodí? Neházejte myš do žita, maskování vám jde na pomoc.

Pomocí masek můžete dělat šikovné výřezy a ty pak využít při skládání několika vrstev videa dohromady. O dalších kulišárnách s maskami vás štědře poinformují Masky v teorii.

Na následujícím obrázku je vnitřek domu a výhled oknem. Protože děláme zimní AMV, chceme za okno přidat padající sníh. Jak ale zařídit, aby sníh padal pouze za oknem a nikoliv i v místnosti? Jednoduše - vytvoříme masku ve tvaru okna a skrze ni pak promítneme klip s padajícím sněhem:


původní video


maska okna


video s maskovaným sněhem


Následující video vám trochu podrobněji ukáže, jak se maskovaný záběr postupně skládá:

Jak vyrobit masku

Maska slouží jako šablona, podle které střihací program pozná, které části videa chcete zobrazit. Ve většině případů platí, že černé části masky budou ve výsledku průhledné, bílé naopak stoprocentně viditelné.

Pro vytvoření masky nám poslouží libovolný bitmapový grafický editor, který umí pracovat s vrstvami - GIMP, Photoshop, atd.

Z maskované scény vybereme jeden snímek a uložíme jej jako obrázek (použijeme např. VirtualDub).

V grafickém editoru jej vložíme do nejnižší vrstvy.

Nad ní vytvoříme novou vrstvu, do které budeme kreslit masku.

Pomocí nástroje pro kreslení tvarů ohraničíme plochu, kterou chceme skrze maskou zobrazit, a vyplníme ji bílou barvou.

Skryjeme vrstvu s obrázkem z videa a přidáme černé pozadí. Šedé odstíny se maskují jako poloprůhledné - to je šikovné pro krásně hladké obrysové hrany. Bílý obrys proto proženeme nějakým vyhlazovací filtrem (např. oblíbený Gaussian blur) - obrys se pak pěkně vyhladí a ostré přechody se setřou.

Výsledek uložíme jako obrázek. Masku máme hotovou.

Maskovací vrstvy ve Vegasu

Masky najdete v každém šikovnějším střihacím programu a většinou fungují zhruba stejně. Ukážeme si, jak vytvořit maskovací vrstvu ve Vegas Video.

Vytvoříme dvě nové video vrstvy. Do té horní vložíme obrázek s maskou, do té spodní naopak video nebo obrázek, který chceme skrze masku promítat. Úplně dospod můžeme přidat vrstvu s podkladovým videem. Naše časová osa pak bude vypadat třeba takto:

Maskovací vrstvě (horní) nastavíme Compositing mode (A) na Multiply (Mask). Stojí za všimnutí, že klasické maskování je jen jedna z možností, které skládání vrstev nabízí.

U maskované (spodní) vrstvy klikneme na tlačítko Make compositing child (B) - tím se zařadí pod maskovací (horní) vrstvu. Obdobně jich můžeme pod jednu vrstvu zařadit libovolné množství.

Další tipy:

Stránka z http://amv.anime.cz/pmwiki/pmwiki.php/AMV-Tv%c5%afrce-Proveden%c3%ad-Efekty/Masky_v_praxi
Poslední úprava stránky: 07.10.2007, 20:57