Slovníček - P

PAL

viz Normy obrazu

Podvzorkování barev

Metoda teoreticky ztrátové komprese obrazu, která využívá základní vlastnosti lidského oka.
Princip: V oku máme tyčinky a čípky, tyčinky jsou velmi početné a velmi citlivé buňky, které rozlišují pouze jas. Čípky jsou buňky, schopné rozeznávat pouze barevné odstíny. Existují tři typy čípků, ty které rozliší zelenou, modrou a červenou barvu. Výsledný vjem je získán kombinací jejich signálů. Uvádí se, že citlivost oka je takováto: Nejcitlivější je na zelenou, dále na modrou, a nejméně na červenou.
Díky tomu oko mnohem citlivěji reaguje na rozdíly jasu než barevnosti -i když v oblasti žluté skvrny je tomu naopak.
Pokud se použije systém popisu barev odlišující barevné a jasové signály, jako jsou deriváty YCbCr, můžeme redukovat podrobnosti v barevném signálu podstatně více, než u jasu, aniž by došlo k viditelné změně obrazu. V praxi na počítači se při ztrátové kompresi často ukládá barevná vrstva v menším rozlišení, například když hodnota dvou pixelů vedle sebe je popsána jediným číslem -jejich průměrnou hodnotou. Nebo dokonce kdy jedním číslem popíšeme čtyři pixely vedle sebe. Poměr podvzorkovaných pixelů se udává poměry např: 4:2:0 nebo 4:2:2.
Příklad: Mějme kousek obrazu o rozlišení 2:2 body, pokud jej popíšeme bez podvzorkování, popisujeme čtyři body pomocí tří složek, takže výsledná velikost je 3 + 3 + 3 + 3= 12. Při podvzorkování ale sloučíme body na barevných složkách, takže popisujeme jen 4 + 1 + 1 = 6 bodů, tedy při stejném množství popsatelných barev (barevná hloubka) potřebujeme pouze polovinu informace. Rozdíl v obrázku je navíc v naprosté většině případů mimo rozlišovací schopnosti lidského oka.

Poměr stran

Udává „tvar“ obrazu videa. Pokud máte video 4:3, znamená to, že při správném zobrazení na počítači bude mít obraz poměr výšky k šířce 4/3. Výšku obrazu můžete rozdělit na tři dílky a šířku na čtyři úplně stejné dílky. Nebojte, není to tak složité, jak to popisuju. Alespoň ne do té doby, než člověk zjistí, že televize (na rozdíl od počítače) nemá čtvercové pixely, ale obdélníkové. ALE POZOR! Některé „kontejnery“ umí uložit video v jiném rozlišení, než ho pak zobrazí. (Je to výhoda, pomáhá to někdy ušetřit kvalitu, ale občas to člověka zmate.) viz Úprava poměru stran