první český multiautorský projekt

Bouře

Bouře je první český MEP neboli Multi Editor Project. Nápad vznikl v říjnu roku 2008 v hlavě GorDona. Do projektu se přihlásilo šest českých autorů. Přípravné práce včetně plánování proběhly do konce roku 2008, vlastní stříhání se uskutečnilo od začátku ledna do konce března 2009.

Hudba

Jako hudební stopa byla vybrána skladba Bouře italského skladatele Antonia Vivaldiho, interpretovaná britskou houslistkou Vanessou Mae.

Skladba byla rozstřihána na 8 částí, které si jednotliví autoři rozdělili mezi sebe.

Anime

Každý autor si vybral anime dle vlastního uvážení.

Provedení

Vlastní střihačské práce byly prováděny metodou nazvanou "Domino". Výhodou této metody je to, že se nestříhá živelně, ale každý autor čeká až bude nastříhána celá část předcházející jeho kousku. Tím pádem pak může nenásilně navázat na předchozí části a případně i upravit svůj styl tak, aby korespondoval s předchozími.

Postprodukce

V postprodukční fázi byly podniknuty testy s barevnými korekcemi, ale barevná různorodost jednotlivých částí je natolik výrazná, že jakékoliv pokusy o sjednocení vyústily v přílišné potlačení autorských záměrů. Potprodukční efekty jako takové nebyly tedy na výsledek aplikovány žádné.

Video bylo koordinátorem složeno z dílů od jednotlivých autorů, kteří je odevzdávali kvůli zachování kvality zakódované bezztrátovým kodekem HuffYUV nebo Lagarith.

Výsledné video pak bylo vyhotoveno ve dvou verzích.

Low quality

  • Video komprese: Xvid
  • Video bitrate: 2400 kbps (variabilní)
  • Audio komprese: Lame MP3
  • Audio bitrate: 128 kbps
  • Kontejner: avi

High quality

  • Video komprese: H264
  • Video bitrate: 40000 kbps (variabilní)
  • Audio komprese: AAC
  • Audio bitrate: 192 kbps
  • Kontejner: mp4

Odkazy

Low quality

High quality

Youtube

  

Credits

Jarník (Úvodní a závěrečné titulky, 1. část)

Anime: Gankutsuou
Bouře pro mě znamenala zásadní průlom, ke kterému jsem směřoval už od začátku mého potýkání s AMV - jednalo se o první věc vytvořenou pomocí čistě opensource nástrojů. Může se to zdát jako masochismus, ale konečně jsem si dokázal, že i tupou lžící lze vybudovat katedrálu (nebo aspoň kozí chlívek, v mém případě ;). Obě mé části jsou vytvořeny v Blenderu.

U intra jsem měl poměrně nejasnou vizi navození tématu bouře která poustupně nabývá na síle. Jakékoliv anime či konkrétní obrazy jsem z intra vypustil. Mělo pouze uvést následující části a vizuální skromnost mi tedy přišla na místě.

Gankutsuou mě upoutalo svým vizuálním ztvárněním - statické textury, opulentně výrazné a šťavnaté barvy, neotřelé výtvarné pojetí. K dramatické a zápletkovité části mi přišla tajemná atmosféra modroušatého hraběte Monte Christa naprosto perfektní.

  

Hejty (2. část)

Anime: Mahoromatic

Už dlouho jsem chtěl nastříhat amv, které nestojí na ztřeštěnosti a krátký úsek v bouři mi přišel jako ideální hřiště. Bohužel jsem až v průběhu tvorby zjišťoval jak moc je vlastně ta část krátká, a jak málo se do ní vejde. Z původně velikášských plánu se postupně stávaly menší a skromnější, až jsem zůstal u jedné příběhové linii a jednoho setkání dvou postav. Volba Mahoromaticu byla spíše intuitivní než promyšlená, nicméně jeho dramatická linie i akční scény se k této hudbě dají dobře použít.

  

Ujstin (3. část)

Anime: Fate/Stay Night

Moje část hudby byla hodně rychlá, dynamická a krátká. Pro téma bouře jsem ze začátku chtěl použít jiné anime, konkrétně Gungrave. Ale pak jsem použil nastříhaný materiál ze svého jiného AMV, a to konkrétně z anime Fate/stay night. Toto anime mi poskytlo hodně bojových scén, a hlavně jsem mohl použít pár hezkých záběrů, které se mi v mém předchozím projektu nepodařilo použít.

Samotná tvorba spočívala ze začátku v tom, že jsem přemýšlel, jak do své části nacpat všechny střihy a přitom nepřepínat pozornost diváka. Nakonec jsem zvolil svojí metodu čtverců (picture-in-picture), kterou jsem už předtím použil a obecně se v ní cítím nejlíp. Pro samotný střih používám Adobe Premiere CS4 (už jsem vám někdy říkal jak strašně se na stříhání AMV nehodí!?). A pro následné korekce program Adobe After Effect (už jsem vám někdy říkal jak je to strašně silný nástroj!?). Pro zvláštní přepalované přechody jsem použil malou finesu, plug-in twitch. Osobně se mi nejvíc líbí závěrečná sekvence souboje a přechod archera ze čtverce do plného obrazu (se střihnutým vypuštěním šípu).

  

Nya-chan Production (4. část)

Anime: Kara no Kyoukai
Pro střih mé části byly mnou vybrány filmy Kara no Kyoukai. Jednak mi už nějaký čas nedala spát střešní scéna, jednak mi přišlo dobře "bouřkovité". Nevím, zda to byla vhodná scéna, protože bouře je v onom filmu spíš na jiném místě (nebo spíš déšť? Těžká volba...) - ale nakonec mi přišlo, že snad bude stačit alespoň ona takřka taneční choreografie, která tam je (a která byla druhým základním prvkem tohoto projektu).

Vlastní střih byl vlastně dost jednoduchý. Je to celá střešní scéna s nějakými vystříhanými částmi a úpravou rychlosti jednotlivých použitých snímků. Celé to začíná zostra, pak se to uklidní a nagraduje to ke skoku. Na tom jsem si dal záležet, časoval jsem ho snad půl hodiny, než mi přišel ideální. Závěrečné skoky načasovat k muzice zároveň s prolnutím z dopadu taky nebylo snadné, ale nakonec se to zvládlo. Závěr není nic moc, a tak mne potěšilo, že hned v další části je po chvilce další obličej, vypadá to kontrastně a jako zajímavý prvek (dva obličeje - dvě osoby - proti sobě?).

Byly by asi fajn i nějaké ty efekty (původně jich tam mělo pár být), ale stříhám, stříhám, dostříhám, a efekty nikde. Zase to skončilo u prolínaček, zatmívaček a čistého střihu. Tak se alespoň v jedné scéně Shiki zvýraznily její "Oči vnímání smrti", aby se neřeklo ^^

  

GorDon (5. část)

Anime: Sky Blue

Původně jsem chtěl udělat svou část na Ergo Proxy, ale to je spíš pro téma 'noční můra' - ne pro naši letní Bouři. Sky Blue byla v tomhle ohledu dokonalá. Obsahuje 2D animaci, 3D animaci a klasický film. Namodralá, temná atmosféra a hodně kontrastního materiálu se ukázaly celkem užitečnými.

Trošku jsem chtěl navodit vztah mezi hlavními postavami. Proto s nimi začínám, pak si projdeme jejich dětství a nakonec se seznámíme s jejich světem. Na akci je tenhle film bohatý, a tak nebyl problém vybrat záběr např. pro boj na začátku. Fantazie mě u rychlých smyčců asi uprostřed klipu opustila, a je to tam bohužel vidět.

K technickému zpracování, použil jsem Sony Vegas, PhotoShop a pro závěrečnou koloraci Adobe After Effects.

Závěrečná kolorace celku byla celkem zábava i problém, hlavně jsem pracoval na notebooku osazeném AMD Mobile Sempron o taktu 1,79 GHz a 1GB sdílené RAM. Na práci ve Vegasu a Photoshopu to pokulháva, ale stačí. Ovšem v AE byla práce na tomhle střepu pravé peklo.

W.ota.N (6. část, finále)

Anime: Noir
Z Noiru jsem už dávno chtěl něco nastříhat, ale nikdy jsem neměl odvahu se pustit do něčeho většího. Tohle byla přesně ta příležitost, na kterou jsem čekal. Vzhledem k tomu, že se skladba jmenuje Bouře, chtěl jsem v mém kousku mít alespoň něco k tomuto tématu. Nakonec jsem zvolil prolínací efekt dopadajících kapek. Efekt vlnění obrazu jsem použil z knihovny EffectsMany od V.C.Mohana pro Avisynth, prolínání obrazu jsem si naprogramoval sám, opět jako plugin do programu Avisynth.


Hned na začátku jsem měl jasno v tom, že finále chci nastříhat z předešlých kousků našeho videa, ale vlastní realizace byla dost svízelná. Stejně jako v mé předešlé části jsem chtěl alespoň nějak navodit atmosféru bouře. Zkoušel jsem například prolínání pomocí masek vytvořených z fotek blesků, ale výsledek vypadal příliš uměle. Nakonec jsem si všiml, že v Jarníkově části je záběr na ohňostroj a z tohoto záběru jsem si vytvořil masku, pomocí které v rychlých záblescících ukazuji vybrané záběry z předchozích kousků.