Autorem je Hejty

Jaké kodeky použít

Problém:
V dnešní době existuje velké množství placených i bezplatných kodeků, které umožňují ukládat a přehrávat multimediální obsah na počítači. Nicméně jednotlivé produkty se velmi liší výslednou kvalitou i velikostí souboru po kompresi a náročností na konfiguraci při ukládání.

Tvorba:
Pokud se video teprve stříhá, je vhodné použít pro ukládání mezikroků nějaký bezztrátový kodek jako HuffYUV, FFV1 nebo třeba nekomprimované RGB pro video a u zvuku nekomprimované audio PCM (wav) nebo bezztrátový FLAC

Hotové video a jeho šíření:
Jelikož je pravděpodobné šíření videa po internetu, volíme účinné tzv. ztrátové způsoby komprese, které by však při správném nastavení měly zajistit ztráty mimo rozlišovací schopnosti lidského oka. A současně kodeky které mají zaručeno že je přehraje co nejvíce lidí. Kvůli kvalitě není vhodné použít mpeg1 a kvůli velikosti mpeg2, Real Video a Windows Media Video naráží na problém přehratelnosti, stejně jako moderní komrese MPEG4 -AVC (h.264) Stejné problémy jsou i u volby zvukových výstupů.

Je vždy problém, že nové metody nejsou rozšířené a staré jsou nekvalitní. Jako nejvhodnější kompromis se jeví kodeky postavené na normě MPEG4-ASP, sem spadají oblíbené DivX, Xvid, 3ivx a mpeg4 komprese z FFmpegu. Na internetu občas dochází k tzv Flamewars (hádkám) o tom, který kodek je nejrychlejší a nejkvalitnější.

DivX: Jeden z nejznámějších, nezaručuje ale plnou podporu ISO normy a bezplatné verze rády vnucují nepříjemné logo do obrazu, které často kazí výsledný dojem.
Xvid: Je vyvíjen bezplatně a s otevřeným kódem. Podává vynikající výsledky.
3ivx: O tomto kodeku potřebujeme více informací. Zdá se ale, že existuje bezplatná verze pro domácí využití, která žádným způsobem obraz neznehodnocuje.
FFmpeg: Obsahuje mnoho kodeků pro kompresi, nicméně mpeg4 ASP není hlavní zbraní ani hlavním cílem vývojářů. Též je vyvíjen bezplatně a s otevřený zdrojovým kódem.

Hotové Audio a jeho šíření:
Zde je též velmi velký výběr, protože nejvhodnější je použít soubor typu AVI?, nejlepším kodekem je mp3 -například enkodér lame. Druhým v řadě je pak mp2 -toolame.

Hi-Res edice:
V poslední době některém lidem nestačí obyčejné avi s rozlišením okolo 640x480 a stále častěji požadují tzv HDTV, které mívá 1280xněco ale i 1920x1080. Pokud by někdo vydal pouze video ve vysokém rozlišení, většina diváků by ho samozřejmě bnepřehrála, a ještě by mu nadávala do snobů, nicméně je možné vydat druhou variantu AMV, která využívá nejnovější technologie, jako h.264. Většinou se používají soubory typu mp4? a zde je pak samozřejmý zvuk AAC. (jiné kontejnery samozřejmě umožní zvuk též jako vorbis nebo ac3)

Shrnutí:
V dnešní době je dobré video vydat jako AVI s kodekem Xvid, Divx, 3ivx, FFmpeg a zvuk jako mp3 nebo mp2.

Pokud autor stříhá ze zdrojů s vysokým rozlišením a má čas a chuť, může vydat další verzi v podstatně lepší kvalitě pomocí h.264 a vhodného zvukového kodeku.