autorem je Hejty

Kodek

Co je kodek?

Způsob, jak jsou data uložena do počítače. Kdysi někdo přišel na to, že vysoké zvuky lidé neslyší a neslyší ani tiché zvuky, které zazní souběžně s nějakým hlasitým. Proto se tyto zvuky neukládají a říká se tomu ztrátová komprese. Stejně tak se přišlo na to, že lépe vidíme jas než barvu (v noci přece vidíme černobíle, ne?) a tak se informace barvy dvou či čtyř pixelů popíše jen jedním pixelem barvy a lidé si toho nevšimnou (tzv. podvzorkování). A aby počítač podobné triky uložit uměl, potřebuje chytrý soubor, kde jsou ty kejkle popsány. Těm souborům se říká KODEKY (KOdér DEKodér).

Druhy kodeků

Některé firmy si vymýšlí vlastní (Real Media dělají Real Video a Real Audio - RV a RA), některé se řídí tím, co vymysleli chytří lidé z Motion Picture Exprerts Goup (MPEG), a jejich vynálezy zkouší uvést do praxe. Kdysi vymysleli MPEG 1 a MPEG-2 (MPEG-1 layer 3 je komprese zvuku známá jako mp3, jinak je to vesměs o práci s obrazem). Nyní je nejaktuálnější MPEG-4 a na něm staví firma DivX (dnes si nechají platit), nadšenci z Xvid (dělají to zadarmo a jsou vůbec hezcí a chytří) a kdysi (dnes už prý ne) na nich Microsoft ((tm) či co) postavili první verze svého WMV? a WMA ( Uindous Méďya Uideo a Auďyo).

Co dneska letí?

V dnešní době se prosazují kodeky Advanced (Audio?) Video Codec (AVC) a h264, který je podle některých lidí to samé, ale který je tak kvalitní, že ho většina lidí na starších počítačích ani nepřehraje. V dnešní době umí mnoho kodeků přehrát i věci od konkurence, a proto se v počítači mezi sebou stále hádají, kdo co bude hrát. A proto čím víc kodeků a kodekpacků na počítači máte, tím méně videa přehrajete. Na lidem přístupné AMV doporučuji použít XviD (nebo DivX) uložení obrazu a mp3 na zvuk.


viz Slovníček