autorem je Hejty

Kodeky ztrátové a bezztrátové

O co jde:
Ve světě komprese zvuku a videa figurují pojmy: "Ztrátové" a "Bezztrátové", malé vysvětlení problematiky naleznete v tomto článečku.

Ztrátové:
Tato komprese neukládá video ve výsledku přesně takové, jak vypadalo původně. Má velmi dobré výsledky a hodí se na další šíření videa. Při opakovaném použití ale vede k nepříjemným artefaktům jak zvuku, tak obrazu. Také záleží na nastavení.

Bezztrátové:
Naopak se snaží zachovat všechny informace ve zdroji obsažené. Výsledná komprese není tak účinná, ale ani po několika násobném použití nedochází ke zhoršení kvality. Při kompresi videa nutno podotknout, že zde se občas používá převod do jiného barvového prostoru (způsob vyjádření barev) a následné podvzorkování, které může velikost zmenšit na polovinu, aniž by došlo ke změnám, které lidské oko postřehne. Jedná se však o skutečně jedinou změnu výsledku.

Co to je podvzorkování (toto číst nemusíte)
Pokud místo vyjádření barev stylem RGB (červená modrá zelená) použijeme vyjádření pomocí YCbCr(často se říká YUV), kde je barva popsána tmavostí a rovnováhou modré a červené, získáme vlastně vnímání barev jako lidské oko (tyčinky a čípky, vzpomínáte na biologii?). Stále máme stejný rozsah barev, 256*256*256 barev RGB je stejně velké číslo jako 256*256*256 barev YUV, i když se jednotlivé barvy mohou nepatrně lišit. A protože lidské oko vnímá lépe tmavost než barvy, je možné nějaké ty barvové informace zahodit. Tato myšlenka není nová, známe to už z barevných televizí. Ve výsledku se většinou uloží světlost v plném rozlišení (např 640x480) a barvy se čtvrtinovým (např 320x240), kde jeden bod definuje barevnost čtyř bodů výsledku. Ušetříme tím zadarmo polovinu velikosti souboru. Způsob podvzorkování se udává oním komickým 4:2:2; 4:2:0 a podobně. Podvzorkování se nebojte, stejně si tím video při výsledném exportu do ztrátové komprese projde.
více:http://en.wikipedia.org/wiki/Chroma_subsampling

Další vlastnosti ztrátové komprese (toto číst nemusíte)
Další metody komprese jsou třeba v přibližném popsání vstupu (obrazu nebo zvuku) pomocí matematických funkcí, které se pak pročesávají pomocí známého modelu lidského vnímání. Můžeme zahodit obrazové detaily v příliš světlých a příliš tmavých místech, můžeme zahodit zvuky, které zazní současně s hlučným úderem na bicí, nebo podobné zvuky, které zazní těsně po zvuku silnějším. A samozřejmě zvuky, které jsou pro člověka neslyšitelné - příliš vysoké. Také se používá vyjádření obrazu a následný popis jeho změn, nebo třeba uvádění vektorů pohybu obrazových prvků.

Shrnutí

Bezztrátová komprese se hodí pouze pro pracovní účely při exportu mezivýsledků. (Například po opravě poměru stran...)
Ztrátová komprese se hodí při šíření hotového videa mezi prostý lid. Nicméně z důvodu zaručené přehratelnosti bez nároků na znalosti diváka doporučujeme používat jen omezenou skupinku kodeků.
Konkrétně mp3 nebo v nouzi mp2 pro zvuk (MPEG1). A deriváty z MPEG4-ASP pro obraz, tj 3ivx; DivX; Xvid a nebo MPEG4 z FF mpegu. Jak vidíte, jedná se o ISO normu.
A uložit do souboru AVI.
(A případné lepší komprese použít, jen pokud chcete udělat radost i lidem, co si na to potrpí, neboť dnes je módou dělat více verzí téhož AMV i v lepší kvalitě s účinnější kompresí.)
Aktualizace: Dnes už se celkem běžně používají i vysoce kvalitní komprese jako h.264 se zvukem Vorbis nebo AAC více zde.