From AMV.cz

AMV-Tvůrce-Nástroje-Tutoriály: Zkrácení skladby programem Audacity

Autorem je Hejty

Zkrácení skladby v programu Audacity

Problematika: Pokud stříháme příliš dlouhé video, stává se nám, že už u konce nemáme tolik nápadů (syndrom: ze začátku to bylo dobré, ale pak tomu došel dech, nic moc...). Částečně pomůže přesunout dobré střihy na konec (syndrom: ze začátku nic moc, ale pak se to rozjelo a finále bylo super, doporučuju to AMV...), ale mnohem účinnější metodou pro vyvážený klip je prostě ho zkrátit.

Žádné vědecké výpočty vhodné délky neznám, ale většinou se doporučují maximálně čtyři minuty, ještě lépe tři (hlavně pro začátečníky) a vysloveně sebevražedné je kolem pěti nebo více. Krátké video má mnoho výhod: rychleji se nastříhá, divákům se víc líbí (nehrozí nuda) a navíc začátečník nutný čas mnohdy podcení, takže u krátkého videa nemá takový šok a dokončí jej dříve, než vyprchá prvotní nadšení.

Co ale dělat, když máme dlouhou písničku? Ukážeme si pár triků pomocí volně šiřitelného programu Audacity ( možno stáhnout zde ) - tento program má některé zajímavé výhody. Je spolehlivý, vyvíjí jej hudebník, takže funguje, je multiplatformní, umí česky. A hlavně není přeplácaný, takže umí vše, co potřebujeme, ale snadno se ovládá. Pokud budete mít v plánu ukládat do mp3, ještě doinstalujte lame, pokud jej nemáte. Ale pro účely tvorby AMV vám doporučuji používat bezeztrátové formáty a ztrátovou kompresi použít až na závěrečný výstup. Rozhodně bezeztrátově ukládejte mezivýsledky.


Rozdělení

Praktické provedení: Máme několik metod zkrácení skladby - můžeme ji:

Pro další text budu pracovat s písničkou That Spells DNA (klikněte na download pokud máte zájem) od Johnathana Coultona, protože je volně šiřitelná pod Creative Commons licencí. Jonathana možná znáte jako autora závěrečné písničky ve hře Portal.


Příprava

Sadismus Základem je znát dobře skladbu (nejlépe zpaměti). Když se podíváme na text, zjistíme, že máme refrén DNA, you’re in my heart..., kterým dokonce i končíme. Pro naše účely vyhodíme sloku mezi prvními dvěmi refrény (koho zajímá nějaká chemie) a konec pak zacyklíme a pošleme do ztracena.

Spustíme Audacity a otevřeme skladbu, uvidíme něco takového (částečný překlad je tam zřejmě proto, že používám vývojovou verzi, vám by to nemělo hrozit):

Duplikujeme stopu (Ctrl+D nebo v menu úpravy):


A dostaneme toto (všimněte si, že horní stopa je zamknutá a neaktivní, aby se jí nic nestalo. Je to pojistka pro případ problémů. Navíc ji tím malým trojúhelníčkem v hlavičce minimalizuji, aby nepřekážela). Doporučuji si nejdřív ohmatat co která ikonka dělá, jak se projevuje který tvar kurzoru a jak označovat výběr. Složité efekty zatím nepotřebujeme.

Také je zde nalezen "nadbytečný" úsek skladby.

Tady jsem ho vyřízl a pokračování dal o stopu níž, jsem na to zvyklý a vyhovuje mi to, i když profíci mají třeba jiný přístup. Také jsem trochu zmenšil výšku stopy, jistě již víte jak.






Zarovnání

Zde jsou stopy přesazené a taky detail. Hlavní trik je, že během práce se stejné pasáže refrénu překrývají. Nejenom, že podobně zní, ale také podobně vypadají. Pomocí kurzoru, který vypadá jako <=>, můžeme posunovat stopou a přehráváním výběru (trik, jak měnit velikost výběru pohybem jeho krajů, je velmi praktický) se snažím trefit obě stopy pod sebe tak, aby to netrhalo uši. btw všimli jste si, která ikonka zazoomuje přesně na část skladby, kterou máte vybranou?
Tady jsou tři ukázky, bohužel bezztrátová kvalita by byla trochu velká:
špatně zarovnané
lépe zarovnané
A fáze kdy se jdu vyspat, abych to mohl další den posoudit čistýma ušima.

Stále můžete slyšet že ve chvíli kdy hrají obě stopy, skladba zní hlasitěji.

Ze začátku je to pracné, ale po pár úpravách to člověk dostane do ruky. Nebojte se strávit u svého prvního AMV třeba celý víkend jen úpravou zvuku, příště to půjde mnohem lépe a rychleji (a taky radostněji, protože vás za to předchozí lidé spíše pochválí, pokud bude dobré). Hlavně to nesmíte odfláknout tak jako já zde.

Další bod je výhodný, pokud máte výrazné údery na bicí - ne jako já. Uříznu totiž přebytečnou část a to pokud možno po úderu, kdy je lidské ucho přeci jen trochu zalehlé a střih tak snadno nepozná. Možná bude potřeba upravit si při této fázi hlasitost. Hlučné skladby vám ucho otupí a nepoznáte co přesně se děje. Pokud naopak použijete nějakou tichou pomalou skladbu úplně bez bicích, jako je třeba Česká státní hymna, změna rytmu je skoro nepoznatelná. Jen vás zavřou policajti za hanobení státního znaku. A také počítejte s tím, že ani ti hudebníci nejsou dokonale přesné stroje a nehrají dokonale. Nezapomeňte si před střihem stopy duplikovat, umlčet a zakonzervovat pro případ, že střihnete špatně.

Střih

Zde si můžete všimnout, že druhou polovinu jsem nemazal, ale použil menu generovat/ticho, protože jinak by se mi celá stopa posunula. A taky je tu pěkná vlastnost, že Audacity umí zarovnat výběr podle konce předchozí stopy. jen mu to musíte naznačit (stačí dělat výběr na jedné stopě a přitom najet myší na úroveň stopy druhé, žluté čáry vám dají najevo, že pochopil).

Mimochodem podle zeleného "play" tlačítka poznáte, že výběr poslouchám ve smyčce (shift + mezerník), chci vědět jestli něco uslyším (kromě lehké změny hlasitosti). Když mne při hodině brouzdání nezačne z hudby bolet hlava, asi jsem to trefil. Posuvníkem +____- v hlavičce stopy mohu doladit hlasitost, pokud bude zapotřebí.

Výsledek pak zní takto.

Více jak tříminutová písnička už nemá ani dvě a půl. A to jen proto, že nikdy neměla víc slok na zahození. Jak to udělat, aby nekončila divně, když musíme střihnout na nějakém konkrétním místě, si ukážeme teď.

Nejprve naduplikujeme nějakou zajímavou část, u které chceme aby se opakovala. (Můžeme přimět například zpěváka, aby minutu dělal kokoko, ale pozor na doprovodnou hudbu, může znít potom divně. Doporučuji v tom případě trefit počet dob do celého taktu.) Já budu trochu nelogicky opakovat jeden verš z jedné sloky a zapíchnu to do ztracena. Jako berličku opět použiji začátek následujícího slova a beatu. Tím, že useknu zvuk na začátku i na konci tak, aby v podstatě navazoval sám na sebe. Opakování je jednoduché a stačí nakopírovat si úsek několikrát do zvukové stopy. Pamatujte si, že rytmus a takt jsou vaši kamarádi. I rodiče vám jistě říkali, že s taktem dojdete nejdále. Nakonec použiji jediný efekt, a totiž na označenou část filtr Fade Out (do ztracena).

Výstup

export se provede příkazem exportovat v menu soubor. (pokud použijete "exportovat výběr" mějte označené všechny stopy, které se mají použít. (shift + klik na hlavičku)

Výsledek:

Jonathan_Coulton_DNA_Zkráceno Originál pro srovnání (na Jonathanově webu) A závěrečné foto.



Poděkování / Thanks:
Rád bych poděkoval Jonathanu Coultonovi, že mi dovolil použít jeho skladbu jako příklad pro tento článek.
Mantovi za kontrolu výsledku, věcné připomínky a výstupní kontrolu.
Celému týmu české AMV wiki

Stránka z http://amv.anime.cz/pmwiki/pmwiki.php/AMV-Tv%c5%afrce-N%c3%a1stroje-Tutori%c3%a1ly/Zkr%c3%a1cen%c3%ad_skladby_programem_Audacity
Poslední úprava stránky: 03.09.2008, 18:13