autorem je Viki

Trailery

Co to vůbec je?

Pro tvůrce AMV nemusí být zajímavým zdrojem nápadů jen AMVčka jiných tvůrců. Byla by určitě škoda přhlédnout zajímavé střihové postupy třeba v běžném videoklipu nebo v hraném filmu. Dokonce existují formáty, které se v mnohém AMV podobají a mohou tedy být skvělou inspirací. Jedním z nich jsou filmové upoutávky – trailery.

Proč by nás to mělo zajímat?

 TrailerAMV
Časový rozsahTrailer zpravidla netrvá déle než dvě a půl minuty, zkrácená verze (tzv. teaser) dokonce ještě méně.Přes veškeré námitky, že AMV obvykle trvá déle – trailer je forma svým rozsahem AMV velmi podobná.
TvůrciU úvodu traileru nikdy nechybí logo (zpravidla produkční společnosti a distributora), v jeho průběhu či na závěr se pak objeví jména alespoň vybraných tvůrců.Dobrý tip pro AMVčka.
StrukturaTrailery často využívají standardní dělení na tři části: úvodní, střední a závěrečnou. Závěrečná bývá obvykle nejdynamičtější – aby divák odcházel dostatečně užaslý.Jisté vnitřní členění, ať už obsahové nebo formální, by mělo mít i AMV. Přechod z jedné části do druhé (např. změna dynamiky) oživí pozornost diváků. Pokusit se vědomě odlišit jednotlivé části traileru může být dobrým cvičením pro vaše střihačské oko (a ucho) a zároveň inspirací, jak strukturovat AMV.
StopážVelkou část záběrů přebírá trailer z filmu. Při tvorbě traileru ale mnohdy ještě nebývá film v konečné podobě, některé záběry traileru se pak tedy ve filmu nemusejí vůbec objevit. Dokonce existují i případy, kdy se natáčejí pro trailer úplně speciální záběry, které vůbec nejsou pro film určeny.V tomhle ohledu si příliš vybírat nemůžeme – zdroje jsou omezené a pro naše AMVčko nikdo nikdy žádné další záběry nenatočí. Co si člověk neudělá sám...
HudbaHlavním účelem hudby je dokreslit náladu celého traileru. Někdy bývá hudba přímo pro trailer komponována, jindy je použit už známý hudební motiv.Tady jsou trailery skvělou školou. Vzájemná kompozice obrazu a hudby si vždy zaslouží podrobnější zkoumání a může přinést nečekané objevy. Soulad hudby a obrazu by měl být jednou ze známek kvality jak u dobrého traileru, tak u dobrého AMV.
VypravěčTrailer doprovází hlas vypraveče. (Všimli jste si, že je to vždycky chlap?) Jeho úkolem je ve stručnosti shrnout, o co půjde, a neříct, jak to dopadne.No tak to snad...
ZáběryVzhledem k tomu, že cílem traileru je nalákat diváky do kina (jak už sám název napovídá, neboť „trail“ = vleknout, táhnout), vybírá trailer zajímavé, neobvyklé záběry.I naším cílem je diváky zaujmout, je tedy celkem výhodou vědět, jak se takový zajímavý záběr pozná od toho méně zajímavého. Stačí se dívat a zkusit poznat a pojmenovat – zajímavé úhly (podhledy), zajímavé pohyby (přelet), zajímavé filtry (barevné tóny) atd. Když víme, v čem ten trik je, padnou nám při výběru záběrů pro AMV do oka zajímavé obrázky.
Pohyby kameryTrailer často pracuje s kontrastem klid x pohyb. Využívá pro to nejen vlastní dynamiky scén, ale také kombinace rychlých pohybů kamery s pomalými či úplně statickými záběry a dokonce někdy používá záběry uměle zpomalované či zrychlované.Pokud se nám povede odhalit, jak kameraman dociluje výsledné dynamiky obrazu, případně kdy nás klame (a postrkuje obrázky dopředu uměle), zjistíme, jak můžeme zase my klamat naše diváky.
StřihTrailery, díky svému krátkému časovému rozsahu, používají rychlý střih a krátké záběry. Pro zvýšení atraktivity si střihač často zručně pohraje nejen s ostrým střihem, ale také třeba se zatmívačkami. Vzhledem k tomu, že trailer má vyvolat především silný dojem, nikoli předávat informace, tvůrci zhusta neberou ohledy na čitelnost záběrů a servírují nám je v tak krátkých dávkách, že je spíš tušíme, než abychom je doopravdy viděli.Střih je pro nás na trailerech asi vůbec nejzajímavější a v technice tvorby AMV nejpodobnější disciplínou. Z filmových trailerů se dá okoukat nejen množství zajímavých střihových technik, ale především to, jak perfektně střihem doplnit odpovídající hudební doprovod.

A kam na ně?

V první řadě samozřejmě do kina – tam kromě nich budete mít šanci vidět i celý film. Pokud se vám ale nechce vstávat od počítače, jsou i další možnosti, jak se lze k trailerům dostat.

Dobrým rozcestníkem pro vyhledávání trailerů je mezinárodní filmová databáze IMDB, konkrétně stránka http://us.imdb.com/Sections/Trailers/. V českých vodách se pak lze obrátit na vybrané recenzní servery, jako například Filmpub (http://filmpub.atlas.cz/trailery/), Premiere (http://www.premiere.cz/kategorie/7/trailery.html) nebo MovieZone (http://www.moviezone.cz/trailery/).