autorem je Ujstin

Masky v teorii

Pojem maska skoro není třeba vysvětlovat, volný výklad tohoto slovíčka by zněl asi takto: „Maskou něco zakrýváme či schováváme“. Například zločinec maskuje svoji tvář při bankovní loupeži, nebo vnadná tanečnice v Rio de Janeiru maskuje... mno různé věci :). Ale to není důležité, opravdu důležité je, že slovíčko maska není omezené jen na textilní průmysl, má svůj význam i v celé řadě dalších odvětví. Například v IT se používá termín Masquerade (maškaráda = zamaskování). Náš článek se bude zabývat tvorbou masek (maskováním) v AMV.

Ještě než začnu vyjmenovávat jednotlivá použití, zkusím utvořit nějakou jednoduchou definici, ze které by bylo na první pohled jasné, co to znamená maskování u střihu videa. Takže, maska nebo-li maskování, je způsob, jak ve zdrojovém videu vystřihnout či překrýt libovolnou část a nahradit ji jiným objektem (videem, obrázkem). Je to jasné? Ne? Tak uvedu jedno použití, které určitě znáte. Jde o efekt tzv. modrého pozadí, v současnosti často používaného hollywoodskými filmy. O co jde? Ve zkratce - herec je postaven před modré plátno a natočen, následně je modré pozadí nahrazeno počítačem vygenerovanou scénou. Například film 300 - Bitva u Thermopyl, je celý natočený v jednom studiu, všechny záběry exteriéru „vyrobil“ grafik. Dobře je to vidět na přiloženém obrázku. Doufám, že to jako vysvětlení stačí, teď se vrhneme na jednotlivé praktické příklady.

Existují dvě metody, jak používat masky. Pracovně si je můžeme označit jako metodu přímou a nepřímou. Efekt modrého pozadí můžeme řadit do první kategorie, to proto, že se maskování „vyrábí“ přímo při vzniku videa. Nepřímá metoda znamená, že masky děláme až v postprodukci (tj. na už hotovém videu). Přímá metoda je rychlejší a efektivnější, ale pro tvůrce AMV nemá téměř žádné využití. Důvodů je několik, hlavní vychází ze samotné podstaty výroby AMV, tudíž že pracujete s již hotovými animovanými filmy. Tam něco jako modré pozadí neexistuje - když režisér potřebuje nějaký složitý trik, jednoduše se nakreslí. Takže předem jste odsouzeni k pomalé a pracné nepřímé metodě.

Maskování ve studiu

Přesto, že je pro nás přímá metoda nepoužitelná, věnuji jí příštích několik řádků. Proč? Protože na ní krásně vysvětlím princip maskování. Začneme obrázky:

Snad nám pan Bohuš Matuš promine, že jsem si ho vypůjčil pro názornou ukázku efektu modrého pozadí. První obrázek ukazuje, co to vlastně maska je, v tomhle případě jde o modrou barvu (čili modré pozadí reprezentované modrým plátnem ve studiu). Ta zakrývá všechno, kromě pana Matuše. Proč zrovna modrá barva? Jednoduše proto, že jde o barvu, která se na člověku přirozeně nenachází. A také je to velice kontrastní barva (teorie kontrastních barev v článku Jas&Kontrast). Na druhém obrázku je už pan Matuš jako rosnička, protože modré pozadí bylo vyklíčováno (nový pojem, vysvětlen ve slovníčku - ZDE). Nutno podotknout, že současný Hollywood stále častěji využívá nákladné trikové scény, ale zároveň také roste opozice režisérů, kteří počítačovou grafiku odsuzují. Argumentují tím, že počítačové efekty vypadají a budou vypadat „příliš uměle“.

Maskování doma

Po krátké odbočce se vrhneme na nepřímou metodu, kterou jako tvůrci AMV budeme využívat velice často. Jak jsem už jednou napsal, tahle metoda znamená, že budeme upravovat už hotové video, a to dvěma způsoby:

1) Plochy, které mají být průhledné, překryjeme barvou (např. oranžovou, zelenou, modrou) a tu pak vyklíčujeme.

Obrázek ukazuje záběr z původního videa.

Tady už vidíme vymaskování postavy. Konkrétně v programu Adobe After Effects. Dobře je na obrázku vidět, že pomocí chytrého programu můžeme vymaskovat i složité tvary – například postavu i její rozcuchané vlasy. Právě v Adobe After Effects je nástroj přímo na vytváření masek. A výsledek lze libovolně upravovat – zmenšovat, zvětšovat, přemisťovat a tak dále. Hned vám na obrázku ukáži další smysluplné využití maskování:

Jedná se o tvoření kompozic z dvou a více vymaskovaných objektů. Samozřejmě lze vymaskovat i nějaký objekt, který se ve videu pohybuje. Jenže to znamená, že pro každý frame děláte masku zvlášť. Takže si umíte představit, jak moc náročné na čas to je. Začátečníkům bych to prozatím nedoporučoval, ze začátku se spíše soustřeďte na jednoduché masky, které můžete mít dostatečně rychle.

2) A takové jsou přesně masky tvořené pomocí druhého způsobu. Jde o „překrývání“ maskovaného videa transformací videa druhého. Víc informací o transformaci videa naleznete ZDE.

Kde takové maskování použít? Například tak, jak je vidět na obrázku. Uprostřed novin je pomocí transformace vloženo video. Celá tahle scéna má silný vypravěčský potenciál. Tvůrce AMV tak může důmyslně posouvat příběh, nemusí to být jen efekt pro efekt. Bohužel, u transformace jsme omezeni na poměrně jednoduché tvary obdélníkového ražení.



Další použití, které je extrémně zajímavé a na které narazíte u trikově nesmírně náročných AMV, se nazývá „virtuální studio“. Názorně to můžete vidět na tomto obrázku:

Je to z vynikajícího AMV: [AuN-Bakadeshi]Let's just be SUPER CUTE GIRLS! (v hranatých závorkách se zpravidla uvádí jméno autora). Co na snímku vidíme? Především tři televize, pak symbol na podlaze, na kterém stojí dívky z různých anime seriálů. Ještě je zřetelné hvězdné pozadí a celý obraz má nádech „prostorovosti“. Dokonalý příklad virtuálního studia. Pomocí předmětů (televize, symbol na podlaze) vytvoříme kompletní prostorovou scénu, do které pomocí maskování zakomponujeme postavy a další prvky. Nepředpokládám, že se hned vrhnete na tvorbu virtuálního studia, ale alespoň můžete vidět, jak silnou zbraní je maskování v rukách tvůrců AMV.

Několik poznámek a postřehů na konec. Hodně práce nám usnadní povaha anime videa. Záběry jsou často zdlouhavé a postavy se nehýbají, třeba jen mluví (dobře se to dá využít u techniky zvané lipsync). Animace je schématická a hodně 2D. Postavy mají na sobě často jasné barvy, které se nerozpíjí s okolím. To všechno vám pomůže. Další rada je už hodně omílaná, ale i přesto - sledujte doporučená AMV od světoznámých autorů a všímejte si použití maskování. Způsob nepřímého maskování, kde překrýváte určité části barvou, nejde většinou udělat bez použití nějakého externího programu. Tím vám roste počet „problémů“, už nestačí umět jen nějaký program na stříhání, musíte se učit další programy. To člověka zahlcuje a odvádí od samotného stříhání. Proto moje poslední rada zní: „Neberte na sebe víc práce, než jste schopni zvládnout. Zaměřte se na jeden konkrétní efekt a tomu věnujte všechny své síly. Příště můžete na svoje znalosti navázat a postupně tak obohacovat vaše AMV o stále lepší a lepší efekty."

Doporučená AMV na prostudování:
True fiction (amv.org)


Praktické informace o tvorbě masek v článku - Masky v praxi.