Slovníček - R

RGB -Red Green Blue

Barevný model využívající pro definici barvy míchání červeného, zeleného a modrého světla. Jedná se o aditivní míchání, hodnoty jsou sčítány. Běžně se používá u zobrazovacích zařízení které svítí, jako monitory, a proto se často používá i při definicích barev ve výpočetní technice.

RGB je často přirovnáváno k modelu krychle, na tři osy (X, Y, Z) vynášíme tři základní barvy od nuly po maximum (většinou 255). V rohu, kde mají všechny barvy nulovou hodnotu je černá barva, pokud postupujeme po modré ose k maximu, získáváme modrou. Pokud budeme současně přidávat i zelenou barvu, dostaneme se k azurové (na obrázku není z důvodu přehlednosti naznačena) a při maximálních hodnotách všech tří barev jsme na bílé. Pokud bychom si představili čáru spojující bílý a černý roh, jsou na ní vždy hodnoty všech tří základních barev stejné, a výsledkem je černá/šedá/bílá.

Rozlišení

Každý jeden snímek filmu je složen z hromady teček zarovnaných do řádků a sloupců, těmto „puntíkům“ se říka pixely. Rozlišení pak znamená počet puntíků v řádku a sloupci. A vlastně přímo ovlivňuje „poměr stran“ videa. Video 640x300 samozřejmě můžete zvětšit na celý monitor 1280x1024, ale nepřibudou žádné nové detaily obrazu, jen ty staré budou lépe vidět (a samozřejmě, širokoúhlý film bude mít nahoře a dole oblíbený černý pruh). Uvádí se, že existuje i „nezobrazovaná“ oblast televizního obrazu (PAL, NTSC, SECAM, kam se někdy u filmových DVD ukládá ochrana proti kopírování).