Slovníček - G

Gamut

V teorii barev se používá k demonstraci možností zobrazení barev. Mějme systém používající konkrétní barvy, například Červenou, Modrou a Zelenou. (Každá má nějakou danou sytost a jas.) Tyto barvy se nám zobrazí jako body, tvořící tři vrcholy trojúhelníku. Jejich aditivním mícháním můžeme vytvořit jakoukoliv barvu, která se bude v tomto trojúhelníku vyskytovat, například mícháním zelené a červené ve správném poměru získáme žlutou.
Mícháme-li sčítáním (aditivní), je možno namíchat obecně libovolný odstín, ale celkové hodnoty jasu i sytosti jsou omezeny hodnotou míchaných barev. Jelikož běžná prezentace gamutu v prostoru má tvar připomínající polovinu krajíce chleba, není možné jej popsat obyčejným trojúhelníkem a proto jsou některé reálné barvy sčítáním nepopsatelné. Některé barvy zobrazené v jednom prostoru (např. RGB) mohou být nezobrazitelné v prostoru jiném.
Odečítací (subtraktivní) způsob zobrazování, běžný u CMY, má zase jiná omezení. Více o vlastnostech gamutu například v této sérii článků.